Android APK Uygulama Yüklenmedi Hatası (Çözümü) 2022

Uygulama yüklenmedi hatası birçok Android kullanıcısının karşılaştığı bir hata olmaya başladı. Siz de Android telefonunuza uygulama veya oyun kurmak istediğiniz zaman APK yüklenemedi hatasıyla mı karşılaşıyorsunuz? Aşağıda sizler için farklı çözüm yöntemleri paylaştım. Sorunu kesin olarak birlikte çözeceğiz.

Uygulama Yüklenmedi Hatası Nedir?

Birçok kullanıcı bu hatayı alsa da bu hatanın ne olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Peki bu hatanın nedeni nedir? Eğer indirdiğiniz uygulama bozuksa, telefonunuzda yeterli depolama alanı yoksa veya uygulama cihazınız için uyumsuz bir sürüme sahipse uygulama yüklenmedi hatası alırsınız.

APK Uygulama Yüklenmedi Hatası Çözümü

uygulama yüklenmedi hatası

Genelde Play Store‘dan uygulama yüklemeyi tercih etsek de, zaman zaman harici kaynaklardan da apk dosyası yüklediğimiz zamanlar oluyor. Çoğu zaman bu uygulamaları sorunsuzca kurabilsek de, bazen apk uygulama yüklenmedi hatasıyla karşılaşabiliyoruz. Bu hatayla karşılaşmanızın birkaç nedeni olabileceği gibi çözüm yöntemleri de bunlara göre değişecektir. O yüzden çeşitli yöntemler anlatacağım.

1 – Uygulama Bozuk Olabilir

Bu genelde Android kullanıcılarının uygulama yüklenmedi hatasıyla karşılaşmasının en yaygın hatalarından birisidir. İndirdiğiniz apk dosyası bozuk olabilir. Dosyayı indirirken internetin kesilmesi veya durdurulup başlatılması gibi durumlarda veri paketleri eksik indirilebilir. Veya indirmiş olduğunuz apk dosyasının kendisi bozuk olabilir. Peki bu durumda ne yapabiliriz?
 
 • Uygulama veya oyunu başka bir kaynaktan indirin. Ancak her kaynaktan apk dosyası indirmemeye dikkat edin. Güvenilir bir kaynak kullanmaya özen gösterin. Bunun için APKPure sitesini önerebilirim.
 • Eğer SD kart kullanıyorsanız, bazı Android sürümlerinde uygulamayı SD kart içerisinden yüklemek de sorulara neden olabiliyor. O yüzden yapmanız gereken tek şey apk dosyasını SD karttan, dahili depolama içerisine taşımak olacak. Taşıdıktan sonra tekrardan kurulum yapmayı deneyin.

2 – Depolamanız Yetersiz Olabilir

Uygulama yüklenmedi hatası almanızın bir diğer nedeni de, telefonunuzda yeterli depolama alanı olmamasından kaynaklanıyor olabilir. APK dosyasının boyutuna bakarak, gerçek boyutunun o olduğunu düşünmeyin. APK dosyası, uygulama veya oyunun paketlenmiş bir halidir. Bu paketin içerisinden dosyalar çıkartıldığında boyut daha fazla olacaktır. O yüzden cihazınızda apk dosyasının boyutunun yaklaşık iki katı kadar bir disk alanı olduğundan emin olun. Örneğin indirdiğiniz apk dosyasını boyutu 500 MB ise, cihazınızda 1 GB depolama alanı olması gerekiyor. Telefonda yer açmak için neler yapabilirsiniz?
 
 • Telefonunuzdan Ayarlar‘a girin.
 • Buradan Uygulamalar kısmına giriş yapın.
 • Buradan Uygulamaları yönet bölümüne girin.
 • Karşınıza cihazınızda yüklü uygulamaların listesi çıkacaktır. Buradan kullanmadığınız uygulamaları silebilirsiniz.
 • Xiaomi telefonlarda listenin hemen üzerinde Duruma göre sırala yazısını göreceksiniz. Bunun üzerine dokunarak Kullanım sıklığı seçeneğini seçin. Böylece uygulamaları kullanım sıklığına göre sıralamış olacaksınız. Listenin en altındaki uygulamalar en az kullanılan uygulamalardır. Bunları silebilirsiniz.

uygulamaları kullanım sırasına göre sıralama

uygulamaları kullanım sıklığı ile sıralama

 • Ayrıca telefonunuzun kendi içerisinde yüklü gelen Telefon Yöneticisi‘nden önbellek temizliği de yapabilirsiniz. Bu Samsung ya da Huawei gibi her telefonda farklı isimde olabilir. Xiaomi cihazlarda Güvenlik uygulamasına girebilirsiniz. 
 • Güvenlik uygulaması içerisindeki Temizleyici ve Derin Temizlik uygulamalarını kullanabilirsiniz.

android cihazda depolamada yer açmak

 • Cihazınızda yeteri kadar temizlik yaptıktan sonra uygulamayı tekrardan yüklemeyi deneyebilirsiniz.

3 – Uygulama Cihazınız İçi Uyumlu Sürüme Sahip Olmayabilir

Eğer yukarıdaki yöntemleri kontrol etmenize rağmen apk yüklenmiyor ise uygulamanın daha eski sürümünü yüklemeniz gerekiyor. Çünkü Google Play üzerinden uygulama indirdiğinizde, telefonunuz için en kararlı sürümü otomatik olarak yükler. Ancak dış kaynaklardan indirdiğiniz uygulamalarda bu geçerli değildir. CPU veya GPU uyumsuzlukları nedeniyle, indirdiğiniz uygulamayı yüklemeyi denediğinizde uygulama yüklenmedi hatasıyla karşılaşacaksınız. Bu sorunu çözmek için neler yapabiliriz?

 • Yapabileceğiniz tek bir şey var o da uygulamanın daha eski bir sürümünü indirip yüklemeyi denemek olacaktır. APKPure sitesinde uygulama sayfasının altında daha eski sürümleri de görebiliyorsunuz. Bu eski sürümleri indirip kurmayı deneyebilirsiniz.

4 – Bilinmeyen Uygulamaları Yüklemeyi Açın

Google Play üzerinden indirdiğiniz her uygulama ve oyun imzalı olarak yüklenecektir. Ancak dış kaynaktan yüklediğiniz uygulamalar imzasız olacaktır. Telefondaki güvenlik nedeniyle, imzasız uygulamaların yüklenmesi engellenmiştir. Ancak bunu açmanın yolu tabi ki var. Bu sayede imzasız uygulamaları da yükleyebilir ve uygulama yüklenmedi hatasından kurtulabilirsiniz.

 • Telefondan Ayarlar bölümüne girin.
 • Samsung için Biyometrik veriler ve güvenlik, Xiaomi için de Gizlilik koruması bölümüne giriyoruz.
 • Samsung cihazlarda buradan direkt olarak Bilinmeyen uygulamaları yükle seçeneğine girin. Xiaomi cihazlarda Özel izinler‘e dokunun ve buradan Bilinmeyen uygulamaları yükle seçeneğine girin.
 • Buradan kullandığınız tarayıcıyı bulun. Örneğin ben Chrome kullanıyorum. Listeden Chrome uygulamasını bulun, üzerine dokunun ve Bu kaynaktan izin verin seçeneğini işaretleyin.
 • Ayrıca buradan Dosyalar uygulamasını bulun ve bunu için de aynı işlemi tekrarlayın.
 • Şimdi uygulamayı tekrar kurmayı deneyin.

dosya yöneticisinden bilinmeyen uygulamaları yükleme seçeneğini açma bilinmeyen uygulamaları yüklemek için bu kaynaktan izin verin seçeneğini aktif etmek

5 – Google Play Protect’i Devre Dışı Bırakın

Google Play Protect, telefonunuzu güvende tutmaya yarayan bir özelliktir. Normalde uygulamaları Play Store üzerinden yüklemeden önce bir tarama gerçekleştirerek zararlı yazılım olup olmadığını tarar. Ancak, diğer kaynaklardan indirdiğiniz uygulamaları da tarar. Bu da başka kaynaklardan indirdiğiniz uygulamaları kurmaya çalışırken apk yüklenemedi hatasıyla karşılaşmanıza neden olur. Bunu devre dışı bırakarak uygulama yüklenmiyor hatasını çözeceğiz.
 
 • Google Play uygulamasına girin.
 • Sağ üstten profil resminize dokunun.
 • Açılan pencereden Play Protect seçeneğine dokunun.
 • Sağ üstteki çark simgesine dokunun.
 • Uygulamaları Play Protect ile tara seçeneğini kapatın.

uygulama yüklenmedi hatası için play protect kapatma

6 – Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın

Uygulamalarınızdan kaynaklanan sorularda kullanabileceğiniz bu özellik sayesinde, varsayılan sistem uygulamalarının ayarlarını düzelteceğiz ve sıfırlayacağız. Devre dışı bırakılmış uygulamalar varsa onları yeniden etkinleştireceğiz. Paket yükleyiciyle ilgili bir sorun varsa bunu da düzeltmiş olacağız. 

 • Ayarlar‘a girin.
 • Uygulamalar‘a girin.
 • Xiaomi için Uygulamaları yönet‘e girin.
 • Xiaomi için sağ üstteki üç noktaya dokunup Uygulama tercihlerini sıfırla seçeneğini seçin.
 • Samsung, Huawei ya da diğer marka telefonlarda farklı bir yerde olabilir. Ancak Uygulamalar içinde olacaktır biraz karıştırıp bulabilirsiniz.
 • Uygulamayı yüklemeyi deneyin.

uygulama tercihlerini sıfırlama

Hiçbiri İşe Yaramadıysa

Eğer yukarıdaki yöntemlerin hepsini denemenize rağmen apk yükleme sorunu devam ediyorsa, muhtemelen bu durumda yapabileceğiniz başka bir şey kalmadı. Çünkü yüksek ihtimalle cihazınız yüklemeye çalıştığınız uygulamayla uyumlu değil. Veya cihazınız eski olduğu için kullandığınız Android sürümü de çok eski. Uygulamalar yeni güncellemeler aldıkça eski Android sürümlerine destek vermeyi bırakırlar. Bu durumda size yapabileceğiniz birkaç şey önerebilirim.
 
 • Uygulama Play Store’da varsa oradan indirin.
 • Eğer yoksa, yüklemeye çalıştığınız uygulamanın alternatifini arayın. Sonuçta milyonlarca uygulama var. Aynı işlevi ve görevi gören birçok farklı uygulama bulabilirsiniz. Bunlar birini bulun ve yükleyin.

Peki yukarıdaki yöntemlerle “uygulama yüklenemedi” hatasını çözebildiniz mi? Eğer yukarıdaki yöntemleri denerken bir sorunla karşılaşırsanız, yorumlardan bana bunu bildirebilirsiniz. 

Abonelik
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Emre
Emre
5 ay önce

Merhab hocam Xiaomi Mi 11 Ultra cihaz kullanıyorum , ancak Google üzerinden yüklediğim uygulamalar yüklenöiyor

1
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x