(Çözüm) Instagram İnternet Bağlantısı Yok Hatası 2024

Instagram internet bağlantısı yok hatasını çözemediniz mi? Bu makalemizde bu hatayı inceleyecek ve hatadan kurtulmanın yollarını paylaşacağım. 

İnternet Bağlantısı Yok Hatası Neden Olur?

Hatanın genel olarak en büyük sebebi aktif bir bağlı internetin bulunmamasıdır. Ayrıca bunun dışında kullandığınız VPN veya DNS adresleri de bağlantı hatası almanıza neden olabilir. Bazı zamanlarda da sorun tamamen Instagram sunucularıyla alakalı olabiliyor. Biz sorunu kendimizde çözmeyi deneyeceğiz.

Instagram İnternet Bağlantısı Yok Hatası Çözümü

Instagram, dünyanın en büyük sosyal medyalarından birisidir. Çoğumuz günün büyük bir bölümünü burada geçiriyoruz. Bu platformlarda günün her saatinde, dünyanın her yerinden milyonlarca insan aktif oluyor. Zaman zaman yaşanan bu kesintiler de insanların canını sıkıyor. Şimdi Instagram internet bağlantısı yok hatasının çözümlerinden bahsedeceğim.

İlk Yapmanız Gereken: Arkadaşlarınıza Sorun

Instagram neden internete bağlanmıyor diye internette araştırma yapmadan önce, çevrenize ve arkadaşlarınıza sorun. Belki de bu problem Instagram sunucularıyla alakalıdır. Böyle bir durumda siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın internet erişimi yok hatası almaya devam edeceksiniz. Çevrenize ve arkadaşlarınıza Instagram’a girip giremediklerini sorun. Eğer onlar da giremiyorsa, demek ki sorun sunucularla alakalıdır. Düzelene kadar beklemekten başka bir çareniz yok. Eğer onlar girebiliyor ve sorun yalnızca sizdeyse, aşağıdaki diğer yöntemleri inceleyebilirsiniz.
 
Ayrıca Downdetector üzerinden de kontrol sağlayabilirsiniz. Sunucularla alakalı bir problem olduğu zaman, insanlar bu siteye rapor ediyor. Böylece olası bir çökme durumlarında haberdar olabiliyorsunuz. Siteye buraya tıklayarak gidebilirsiniz.
 

Cihazı Yeniden Başlatın

Bunu daha önceki makalelerimde söylemiştim ancak tekrar söyleyeceğim, telefonunuzu yeniden başlatmak çoğu sorunun çözümü olabilir. Bu yüzden ilk denememiz gereken şey telefonu yeniden başlatarak Instagram’a girmeyi denemek.

Uygulama Güncellemesini Kontrol Edin

Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de, uygulamanın güncellemesi olup olmadığını kontrol etmek. App Store ya da Google Play Store üzerinden Instagram uygulamasının bir güncellemesinin olup olmadığını kontrol edin. Eğer güncelleme varsa, uygulamayı güncelleyin ve tekrardan giriş yapmayı deneyin.

Uygulama Verilerini Temizleyin

Bazı durumlarda kullandığımız uygulamaların verileri bozulabiliyor. Bu durumlarda da uygulamada hatalarla karşılaşabiliyoruz. Eğer kullandığımız Instagram uygulamasının verilerinde de böyle bir bozulma meydana geldiyse, internetim açık ama instagrama giremiyorum gibi problemler yaşayabilirsiniz. Uygulamanın verilerini temizlemek için;

 • Ayarlar‘a girin.
 • Uygulamalar‘a girin.

uygulamalara girin

 • Uygulamaları yönet bölümüne girin.

uygulamaları yönete girin

 • Listeden Instagram uygulamasını bulun ve üzerine dokunun.
 • Alt bölümdeki Verileri temizle butonuna dokunarak Tüm verileri temizle seçeneğini seçin.

instagram internet bağlantısı yok hatası için uygulama verilerini temizleme

 • Uygulamaya giriş yapın.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Eğer Instagram internet bağlantısı yok hatası almaya devam ediyorsak, telefonun ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebiliriz. Böylece sorunlu bir ağ ayarımız varsa, bunu düzeltmiş olacağız. Bunun için;

 • Ayarlar‘a girin.
 • Arama bölümüne Sıfırla yazın.
 • Buradan Wi-Fi, mobil ağları ve Bluetooth’u sıfırla seçeneğini bulun ve dokunun.
 • Ayarları sıfırla butonuna basın ve sıfırlama işleminin bitmesini bekleyin.
 • iPhone cihazlarda da Ayarlar > Genel > Sıfırlama > Ağ ayarlarını sıfırlama seçeneği üzerinden yapabilirsiniz.

Alternatif Instagram Uygulaması Kullanın

Eğer yukarıdaki yöntemlerin hiçbiriyle instagram internet bağlantısı yok hatasını çözemediyseniz, alternatif bir uygulama kullanarak uygulamaya bağlanmayı deneyebilirsiniz. Alternatif uygulamadan kastım, Instagram uygulamasının bağımsız dağıtımları oluyor. Bunlar farklı özellikleri de içinde barındıran güzel uygulamalar. Ben de aktif olarak kullanıyorum. Paylaşılan gönderilerdeki fotoğrafları ve videoları indirme, hikayeleri indirme ve hikayeleri gördüğünü gizleme gibi özellikleri var. 
 
Ama bizim amacımız bağlanamadığımız Instagram’a bağlanmak. Siz uygulamayı cihazınıza kurup bağlanmaya çalışacaksınız. Eğer bu uygulamayla bağlanabiliyorsanız, kullanmaya devam edebilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.
 
 • Buraya tıklayarak uygulamanın sitesine gidin.
 • 2 numaralı paketi indirmenizi tavsiye ederim. Orijinal Instagram uygulamasını silmenize gerek kalmadan iki uygulama birden yükleyebilirsiniz.
 • Bir sonraki sayfadan istediğiniz renk opsiyonunu seçerek APK dosyasını cihazınıza indirin ve kurulumunu gerçekleştirin.
 • Uygulamayı açarak hesabınıza giriş yapın.
 • Hata alıp almadığınızı kontrol edin.

Instagram İnternet Bağlantısı Yok hatasıyla ilgili paylaşacağım yöntemler bu kadar. Bu yöntemlerle sorunuzu çözdüyseniz yorumlardan bana bildirebilirsiniz. Eğer yöntemleri uygularken takıldığınız bir yer olursa yine yorumlardan bana ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca şu konuyu da inceleyebilirsiniz: Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Çözümü

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x