Laptopa Ekran Kartı Takma, Yükseltme 2024

Laptopa ekran kartı takma konusunda hiçbir bilginiz yok mu? Böyle bir şeyin mümkün olup olmadığını öğrenmek mi istiyorsunuz? Bu makalede sizlere laptopa harici ekran kartı takma konusunda bilgiler vereceğim.

Laptop Ekran Kartı Takma İşlemi Nasıl Oluyor?

Zamanla gelişen teknoloji, bazı sıkıntıları da beraberinde getirebiliyor. Mesela zamanında çok iyi bir ekran kartına sahip olan dizüstü bilgisayarınız, zamanla yetersiz bir hale gelmeye başlıyor. NVIDIA ve AMD, her yıl yeni ekran kartlarını piyasaya sürüyorlar. Ayrıca yeni oyun motorları da, oyun grafiklerinin mükemmel hale gelmesini sağlıyor. 

Malum kur şartları yüzünden, yeni bir bilgisayar toplamak zor hale geldi. Ayrıca, benim gibi işi gereği bilgisayarını gittiği her yere götürmek zorunda kalan insanlar için dizüstü bilgisayarlardan vazgeçmek pek mümkün değil. 

Bu makalede örneklerle ilerleyerek bir anlatım yapmaya çalışacağım ve bir eGPU sistemi kurmak için nelere ihtiyacınız olduğundan bahsedeceğim. eGPU sisteminin mantığı, birkaç aparat sayesinde dizüstü bilgisayarınıza harici bir ekran kartı takmanızı sağlıyor. Şimdi biraz daha detaylarına inelim ve laptopa ekran kartı takma konusunda ufkumuzu genişletelim.

Laptop Ekran Kartı Yükseltme

laptopa ekran kartı takma ve yükseltme işlemi

Bana da sorulan bir soru olduğu için bunu da anlatma gereği duydum. Biliyorsunuz ki bir masaüstü bilgisayar ile dizüstü bilgisayarın ekran kartları birbirinden çok farklı oluyor. Dizüstü bilgisayarlarda mobil GPU dediğimiz bir altyapı kullanılıyor. 

Bana sorulan ve bazı insanların da merak ettiği konu şu; laptop ekran kartı değişir mi? Aslında bu soruya net bir cevap vermek zor. Laptoplarda genellikle 2 farklı ekran kartı bulunuyor. Biri dahili gelen Intel Graphics, diğeri de harici AMD veya NVIDIA markalı ekran kartı. Bahsettiğimiz dahili ekran kartları, eğer tamir edilmeyecek durumda ise yüksek ihtimalle yenisiyle değiştirilebiliyor. Ancak harici ekran kartlarını yenisiyle değiştirmek neredeyse imkansız. Peki neden?

Bunlar mobil GPU olduğu için, ısı konusunda bazı gereksinimlere ihtiyaçları var. Ayrıca kullanılan her ekran kartının da farklı güç gereksinimi var. Bu yüzden laptop ekran kartı değişimi yaptığınız zaman, yeni ekran kartı uyumlu olmayabilir. Bu da hem ısı sorunlarına hem de performans sorunlarına neden olacaktır.

Bu yüzden eGPU sistemi kullanılıyor. Tabi bu eGPU sistemi de masrafsız bir sistem değil. Ayrıca şunu da belirteyim, laptopunuza harici olarak taktığınız ekran kartından bir masaüstü bilgisayar performansı beklemeyin. Sonuçta bir aparat kullanıldığı için, performans kayıpları meydana gelecektir.

Şuan benim dizüstü bilgisayarımda RTX 2060 ekran kartı var. Şuan için hem iş hem de oyun oynamak için kullanabiliyorum. Ancak seneler sonra artık bana yetersiz gelmeye başlayacak. İş için değil ama oyun için yetersiz gelmeye başlayacak. Sırf bunun için yeni bir laptop alır mıyım? Emin değilim. Sırf oyun için ayrı bir masaüstü bilgisayar toplar mıyım? Sanmam. Bunun yerine eGPU sistemi için sağlam bir ekran kartı alarak, laptopuma bağlayabilirim. Bu şekilde hem masaüstü bilgisayara hem de dizüstü bilgisayara sahip olmuş olurum.

Peki bir eGPU sistem kurmak için ihtiyacımız olanlar neler?

Ekran Kartı

ekran kartı satın alın

Tabi ki en tuzlu olan parçamız ekran kartı olacaktır. Ekran kartı seçiminizi yaparken, biraz da kullandığınız laptop özelliklerine göre seçmenizi tavsiye ederim. Yani içerisinde 2 GB ram bulunan bir laptopa gidip RTX 3060 takmayın. Bütçeniz kısıtlıysa daha fiyat performans ürünlerini inceleyebilirsiniz. Örneğin bir NVIDIA RTX 2060 ekran kartı, sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Ancak ben daha da uygun bir şeyler arıyorum derseniz, fiyat performans olarak yine NVIDIA GTX 960 ekran kartını tercih edebilirsiniz. 

Burada aslında geleceğe dönük de düşünmeniz gerekiyor. Örneğin RTX 2060 ekran kartını alırsınız ve ileride toplayacağınız bir masaüstü bilgisayarda da kullanabilirsiniz. Elbette GTX 960’ı da kullanabilirsiniz ama bundan birkaç sene sonra çıkacak olan oyunları oynamak için en azından bir RTX 2060 sahibi olmanız iyi olur. 

Güç Kaynağı (PSU)

power supply satın alın

Koskoca ekran kartını dizüstü bilgisayar ile besleyecek değiliz. Bu yüzden harici bir PSU’ya da ihtiyacımız olacak. Bunu da fiyat performans ürünlerinden seçebilirsiniz. Yine ileriye dönük bir yatırım yapmak için biraz daha iyi ve Watt değeri yüksek PSU almak daha mantıklı olacaktır. 

eGPU

egpu aparatı satın alın

Evet asıl babayiğite geldik. Bahsettiğimiz laptop ekran kartı takma aparatı tam olarak bu oluyor. Laptopa ekran kartı takmak için bir eGPU portuna ihtiyacınız var. Bu portun olayı aslında şu; laptopunuzdaki muhtemelen WiFi kartınızın bağlı olduğu PCI portunu, bir harici ekran kartı portuna dönüştürüyor. Bunun için bir adet eGPU dediğimiz laptopa ekran kartı takma aparatına ihtiyacınız var. Bunu internet üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Çin işi şeyler almamaya dikkat edin. Aldığınız aparat en azından biraz sağlam bir şey olsun. Yorumlarını kontrol edin ve ona göre karar verin.

Laptopa Ekran Kartı Takma Nasıl Yapılır?

Gerekli parçaları söyledik. Peki bu parçaları aldık ama bunları nasıl birleştireceğiz ve nasıl laptop ekran kartı takma işlemini gerçekleştireceğiz. Ben bu tip önemli konularda yazılı veya resimli anlatım yapma taraftarı değilim. Çünkü yapacağınız yanlış bir şey, bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden videolu anlatımları takip ederek, birebir aynı işlemleri yapmanız başarı şansınızı yükseltecek ve hata yapma ihtimalinizi düşürecektir.

Bu konuda size önerebileceğim video:

DİKKAT

bunlara dikkat edin

Şimdi bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz zaman yeni bir ekran kartına sahip olacaksınız. Ancak WiFi kartını söktüğünüz için, bilgisayarınızın WiFi özelliğini kullanamayacaksınız. Bunun için de bir WiFi adaptörü satın alabilirsiniz. Eğer modem çok uzakta değilse buradaki gibi ucuz bir adaptör işinizi görecektir. Ancak modem uzağınızdaysa buradaki gibi bir adaptör almanızı tavsiye ederim. Bu şekilde yine WiFi özelliğini kullanabilirsiniz.

Ayrıca BU linke de kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar eski bir konu olsa da, hem eGPU kullanımı hem de testleri hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

Harici ekran kartınızı taktıktan sonra, ekran kartının sürücülerini yüklemeniz gerekiyor. Eğer sürücüleri nasıl yükleyeceğinizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak rehbere gidebilirsiniz.

Alacağınız ürünlerin aramaları:

Wi-Fi Adaptör

PSU

eGPU Aparatı

Ekran Kartı

Laptop ekran kartı takma konusundaki makalemiz bu kadardı. Eğer takıldığınız ve sormak istediğiniz bir şey olursa yorumlardan bana ulaşabilirsiniz. Kendinize iyi bakın!

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x