(Çözüm) SIM Kart Yok Hatası 2022

Sim kart yok hatası mı alıyorsunuz? Telefonunuzda bir SIM kart takılı olmasına rağmen, SIM kart takılı değil hatası almak oldukça sinir bozucu olabiliyor. Bu makalede Samsung, LG, iPhone veya Samsung gibi cihazlardaki SIM kart hatalarını çözmek için bazı yöntemler paylaşacağım.

SIM Kart Takılı Değil Hatası Nedir?

Cihazınızdaki SIM kart yok hatasını almanızın nedeni, telefonun SIM kart içeriğini düzgün bir şekilde okuyamamasından kaynaklanmaktadır. Genellikle SIM kartı düzgün bir şekilde takılmadığında, kart hasar gördüğünde, cihazınızdaki ağ ayarları bozulduğunda veya yeni güncellemeden sonra yazılımsa sorunları yaşandığında SIM kart takılı değil hatası alırsınız.

Aşağıda paylaşacağım yöntemler, bu problemlerinizi çözmeniz için size bir yol gösterecektir. SIM kartınızı değiştirmeden önce, bu yöntemleri deneyerek problemi çözmenizi tavsiye ederim. Eğer problem çözülmezse yeni bir SIM kartı almanız gerekebilir.

SIM Kart Yok Hatası Çözümü

sim kart yok hatası çözümü

Cihazınızın SIM kart algılayamaması için birçok neden olabilir. Bunlardan zaten yukarıda bahsetmiştim. Şimdi bu sorunları nasıl çözebileceğimize dair farklı yöntemler paylaşacağım. Bu yöntemleri tek tek sırasıyla deneyin.

Uçak Modunu Açın ve Kapatın

uçak modunu açın ve kapatın

Bazen hiçbir neden olmadan bile telefonda SIM kart yok hatasıyla karşılaşabiliyorsunuz. Böyle zamanlarda telefonunuzu uçak moduna alarak uçak modundan çıkarmak sorununuzu çözebilir. Çünkü telefonu uçak moduna aldığınız zaman baz istasyonlarıyla olan iletişi kesilecektir. Uçak modunu kapattığınızda sinyaller almaya devam edecek ve baz istasyonlarıyla iletişim kurmayı deneyecektir. 

Cihazı Yeniden Başlatın

telefonu yeniden başlatın

Uçak modu yöntemi işe yaramadıysa, cihazınızı yeniden başlatmanızı da tavsiye ederim. Bunlar basit yöntemler. Ama bu basit yöntemler çoğu zaman ufak tefek hataları çözmeye yetiyor. Cihazınızı yeniden başlatın ve hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

SIM Kartını Çıkarın ve Tekrar Takın

sim kartını çıkarın ve tekrar takın

Sorunun öncelikle SIM kartıyla alakalı olduğunu düşünerek ilerleyelim. SIM kartınız düzgün bir şekilde takılmadıysa veya yuvasından bir şekilde oynadıysa hata alıyor olabilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken SIM kartını yuvasından çıkarmak olacak.

 • SIM kartı yuvasını çıkarın.
 • Sonra SIM kart yuvasına hafifçe üfleyerek tozları temizleyin.
 • SIM kartın yuvasına düzgün bir şekilde takıldığından emin olun.
 • SIM kartı yuvasını yerine sokun.

SIM Kartını Başka Bir Telefonda Deneyin

sim kartını başka bir cihazda deneyin

Yukarıdaki yöntemlerle SIM kart yok hatasını çözmüş olmanız gerekiyor. Eğer çözülmediyse buradan sonrası biraz daha uğraştırıcı hale gelecek. O yüzden buradan sonraki yöntemleri deneyip boşa vakit kaybetmemek için öncelikle SIM kartınızın düzgün çalıştığından emin olmamız gerekiyor. 

Bunun için SIM kartınızı çıkarıp başka bir telefona takarak, sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Başka bir telefona takıldığında sorun yoksa, demek ki problem cihazdan kaynaklanıyor. O zaman yapmanız gereken bir sonraki yöntemleri de denemek olacaktır. Ancak başka bir telefona taktığınız zaman da SIM kart takılı değil hatası alıyorsanız, demek ki problem SIM kartınızda. Yapmanız gereken yeni bir SIM kart almak olacaktır.

Ayrıca başka bir SIM kartını çıkarıp hata aldığınız telefona takarak da test edebilirsiniz. Her iki şekilde de sizin telefonunuza takılan SIM kartlar okunmuyorsa, sorun cihazla alakalıdır.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

sim kart takılı değil hatası için ağ ayarlarını sıfırlayın

Ağ ayarları, hem WiFi ayarlarını hem de operatörünüze nasıl bağlanılacağını içinde barındırır. Eğer bir neden dolayı bu ayarlar bozulmuşsa, şebeke ayarlarınızla alakalı bir sorun meydana gelmiş demektir. Ağ ayarlarını sıfırlayarak, her şeyi fabrika ayarlarına döndüreceğiz.

 • Cihazınızın Ayarlar bölümüne girin.
 • Arama bölümüne “sıfırla” yazın.
 • Çıkan sonuçlardan ağ ayarlarıyla ilgili olan seçeneği bulun. Bu sizin cihazınızda farklı isimde olabilir. Örneğin Xiaomi cihazlarda Wi-Fi’yi, mobil ağları ve Bluetooth’u sıfırla seçeneğine dokunun.
 • Ayarları sıfırla seçeneğine dokunun.
 • Şifrenizi girerek işlemi onaylayın.

ağ bağlantısı yok hatası için ağ ayarlarını sıfırlama

Geçerli Bir IMEI Numaranız Olduğunu Kontrol Edin

IEMI numaranızı kontrol edin

Her cihazın kendina ait bir IMEI numarası bulunur. Eğer telefonunuzun IMEI numarası yoksa, klonlandıysa veya silindiyse operatörünüzle bağlantı sağlayamazsınız. Bu yüzden telefonunuzdaki IMEI adresine bakmanız ve bu IMEI adresini e-Devlet üzerinden kontrol etmeniz gerekiyor.

Bunları daha önceki bir makalemde anlattığım için burada anlatmayacağım. Buraya tıklayarak gerekli makaleye erişebilirsiniz.

Telefonu Sıfırlayın

telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayın

Son olarak deneyebileceğiniz yöntem de telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bir şekilde telefona yüklediğiniz dosyalar veya uygulamalar yüzünden cihazınızın tüm ayarlarında sorunlar meydana gelmiş olabilir. Bu hatalardan biri de SIM kart yok hatasına yol açıyor olabilir. O yüzden cihazınızı fabrika ayarlarına döndürerek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. 

 • Ayarlar‘a girin.
 • Arama çubuğuna sıfırla yazın.
 • Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine dokunun.
 • Tüm verileri sil seçeneğine dokunun.
 • Şifrenizi yazarak işlemleri onaylayın ve cihazınızın sıfırlanmasını bekleyin.

com android phone hatası için telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama

SIM kart yok hatasıyla ilgili çözüm yöntemlerimiz bu kadardı. Eğer bunların hepsini yapmanıza rağmen, cihazınızda sorun düzelmediyse bir yetkili servise veya telefoncuya götürmeniz gerekiyor. Eğer takıldığınız bir yer olursa yorumlardan iletişime geçebilirsiniz.

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x