Windows Sürücü İndirme ve Güncelleme Rehberi (2022)

Bu makalede sizlere Windows 11,10,8 veya 7 için bir sürücü güncelleme ve indirme rehberi hazırlıyorum. Sürücü güncelleme birçok kullanıcı için zormuş gibi görünüyor. Ancak hiç de öyle değil. Aşağıdaki yönergeleri izleyerek, siz de kolaylıkla sürücülerinizi güncelleyebileceksiniz.

Windows Driverlar Nasıl Güncellenir?

Windows sürücülerinizi daima güncel tutmak, bilgisayar sağlığı için de oldukça önemli bir durumdur. Her yeni gelen güncelleme, yeni özellikler ve güvenlik açısından yenilikler içerir. Ayrıca bilgisayar performansını arttıracak yeni özellikleri de berberinde getirir. Windows driverları, iki yöntemle güncellenebilir. İlk yöntem, manuel olarak sürücü modeliyle arama yaparak gerekli sürücüleri indirmektir. İkinci yöntem, driver güncelleme programlarıyla otomatik olarak tüm sürücüleri güncellemektir. 

Ancak benim size tavsiye ettiğim ilk yöntem olacaktır. Çünkü programların yüklediği sürücüler bazen uyumsuz olabiliyor. Veya eski sürüm sürücüler yükleyebiliyorlar. O yüzden manuel olarak güncelleme yapmak her zaman daha iyi olacaktır. Size iki yöntem için de öneriler vereceğim.

Sürücüleri Manuel Olarak Güncelleme

Benim size önerdiğim yöntem kesinlikle bu olacaktır. En güncel sürücüleri, güvenli yoldan bilgisayarımıza indirip tek tek kurulumunu yapacağız. Bunun için öncelikle, bilgisayarımızın donanımı hakkında bilgi edinmemiz gerekiyor. Sisteminiz kaç bit öğrenmelisiniz. Ve donanımların marka ve modellerini öğrenmeniz gerekiyor. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek öğrenebilirsiniz. Tüm Windows sistemlerinde her şey birbirine çok benzerdir.

Windows Sistemin Kaç Bit Olduğu Öğrenme

 • Bu bilgisayar ya da Bilgisayarım‘a sağ tıklayın ve Özellikler bölümüne girin.

bilgisayarın özelliklerine bakma

 • Buradaki Sistem türü kısmından sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu inceleyin. Sürücülerinizi bu bilgeye göre indireceksiniz.

bilgisayar sistem türünden kaç bit olduğunu öğrenme

Donanım Marka ve Model Bilgisini Öğrenme

Sürücülerimizi indirmek için bilgisayarımızdaki donanımların marka ve model bilgilerini öğrenmemiz gerekiyor. Her model için farklı sürücüler olduğundan, bilgisayarımızdaki donanıma göre sürücülerimizi güncelleyeceğiz. Masaüstü ya da laptop için ayrı işlemler yapmanıza gerek yok. Aynı işlemleri yapabilirsiniz. Öncelikle AIDA64 programını bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu yapın. 

Programı açtığınız zaman, bilgisayarınızın tüm donanımsal bilgilerine erişebileceğiniz bir panel ile karşılaşacaksınız. Ben örnek olarak ekran kartı ve wireless sürücülerini güncellemeyi anlatacağım. Geri kalanını siz inceleyerek tek tek indirip kurulumunu yapabilirsiniz.

Ekran Kartı Güncelleme
 • AIDA64 programını çalıştırın.
 • Görüntü Birimi sekmesi altındaki Windows Görüntü seçeneğine tıklayın.
 • Sağ tarafta Aygıt Tanımı bölümünden bilgisayarınızdaki ekran kartlarının marka ve modellerini görebilirsiniz.

aida64 ile ekran kartı marka modelini öğrenme

 • Örneğin benim bilgisayarımda gördüğünüz gibi Intel ve NVIDIA ekran kartları var. Yanlarında da modellerini görebiliyorum.
 • Yapmam gereken şey marka bilgisini öğrendikten sonra, orijinal web sitelerine gitmek. NVIDIA markaları için buraya, AMD markalar için buraya tıklayın.
 • Intel ekran kartı için de buraya tıklayarak Intel Driver & Support Assistant programını yükleyin. Bu program bilgisayarınızdaki tüm Intel donanımlarının sürücülerini otomatik güncellemenizi sağlar.

NVIDIA Ekran Kartı İçin:

 • NVIDIA sitesine girin. Manuel arama bölümünden, ekran kartınızın marka ve model bilgilerini seçtikten sonra Start Search butonuna tıklayın.

nvidia driver model seçme manuel arama

 • Agree And Download butonuna tıklayın ve sürücünüzü indirerek kurulumunu yapın.

nvidia driver indirme

AMD Ekran Kartı İçin:

 • Listeden ekran kartınızı bularak seçin. Ya da üstteki search all products‘a tıklayarak modeli yazıp bulabilirsiniz. Ekran kartınızı seçtikten sonra Submit butonuna tıklayın.

amd ekran kartı model arama

 • Açılan sayfadan sistem bilginize uygun seçeneğin üzerine tıklayarak Download butonuna basın. Sürücünüzü bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu yapın.

Wireless Sürücü Güncelleme

 • AIDA64 programı üzerinden seçeneğine tıklayın. Buradan PCI / PnP Ağ seçeneğine tıklayın.
 • Sağ tarafta bilgisayarınızdaki Wireless ve Ethernet donanımlarının model bilgilerini göreceksiniz.

aida64 wireless donanımı marka model öğrenme

 • Eğer benimki gibi Intel markalı bir Wireless donanımınız varsa, Intel Driver & Support Assistant ile bunu da otomatik olarak yüklemiş olacaksınız. 
 • Eğer farklı marka bir donanımınız varsa, yapmanız gereken şey bunu Google üzerinden aramak olacak. “Marka model driver” diye arama yaparsanız, sürücüleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Buradaki “marka model” kısmına kendi donanımınızın marka ve modelini yazacaksınız.

Sürücüleri Otomatik Olarak Güncelleme

Her ne kadar bu yöntemi pek tavsiye etmesem de, eğer sürücülerinizi manuel olarak kuramıyorsanız bunu kullanabilirsiniz. Bunun için bazı programlar kullanabiliriz. Bu programlar sisteminizi tarayarak donanımınızı otomatik olarak bulur. Ve veri tabanları üzerinden otomatik olarak sürücüleri indirip kurulumunu yaparlar. Kullanabileceğiniz 2 farklı programdan bahsedeyim.

IOBit Driver Booster

Driver Booster, Windows’un tüm sürümleriyle uyumlu bir sürücü güncelleme programıdır. İçerisindeki birçok marka ve model bilgisiyle, güncel sürücüleri otomatik olarak yüklemenize yardımcı olur.

 • Buraya tıklayarak Free Download butonu ile programı bilgisayarınıza indirin.
 • Kurulum esnasında kırmızı kutu içerisine aldığım seçeneklerin onayını kaldırın. Bunlar ek olarak bilgisayarınıza programlar kuracaktır. Bunlara ihtiyacımız yok.

windows sürücü indirme ve güncelleme için driver booster kurulumu

 • Sonraki ekranda Advanced SystemCare yükleme kısmını da Hayır, teşekkürler olarak işaretleyin ve kurulumu başlatın.

driver booster kurulumu

 • Programı açtıktan sonra Tara butonuna tıklayın. 

driver booster ile otomatik sürücü arama

 • Karşınıza sürücülerinizin bir listesi çıkacak. Buradan yüklemek veya güncellemek istediklerinizi seçerek Şimdi Güncelle butonuna tıklayın.

driver booster ile otomatik driver güncelleme

DriverPack Solution

Kullanabileceğiniz bir diğer yazılım da budur. Aynı şekilde tüm Windows sürümleriyle uyumludur. Ben önceden birkaç kez kullanmak zorunda kalmıştım. Ayrıca, bilgisayarınıza format attırmak için bir bilgisayarcıya götürürseniz çoğu bu program ile sürücülerinizi yükleyecektir. Hiçbir bilgisayarcı tek tek sürücülerinizi indirip yüklemekle uğraşmaz. Çoğunun bu programı kullandığını gördüm. Çünkü programın Offline sürümü de bulunuyor. İnternet olmadan bile sürücüleri yükleyebiliyorsunuz.

 • Buraya tıklayarak DriverPack Solution Online programını indirin. Kurulumunu yapın.
 • Programı ilk açtığınızda karşınıza iki seçenek çıkacak. Burada en aşağıdaki Uzman moduna geç seçeneğini işaretleyin.
 • Program sisteminizi taramaya başlayacaktır. Bu biraz uzun sürebilir, tarayana kadar bekleyin.
 • Açılan pencereden yüklemek istediğiniz sürücüleri işaretleyin. Ve Tümünü yükle butonuna basın. Tüm sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

driverpack solution online ile otomatik driver güncelleme ve indirme

Eğer internet olmadan sürücülerinizi yüklemeniz gerekiyorsa, DriverPack Offline programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Yalnız programın boyutu oldukça fazladır, bilginiz olsun. 

Eğer takıldığınız bir yer olursa, yorumlardan bana ulaşabilirsiniz.

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x