(Çözüm) LoL System Error Hatası 2024

LoL System Error hatası mı alıyorsunuz? Bu sorun League of Legends oyununa gelen yeni güncellemelerden sonra karşınıza çıkabiliyor. Oyuna girmeye çalıştığınızda kritik bir hata oluştu hatası alıyorsanız, bu makalede kesin çözüm bulacaksınız.

LoL System Error Hatası Çözümü

lol system error hatası

System error nedir ve neden karşılaşılır? LoL crash dump error olarak da bilinen bu sorun, oyunun kronik bir sorunudur. Hala birçok oyuncu bu hata ile karşılaşabiliyor. Bu sorunla karşılaşmanızın birkaç nedeni olabilir. League of Legends oyununun sistem dosyalarının bozulması, güvenlik duvarınız veya virüs programınız bu hatayla karşılaşmanıza neden olabilir. Aşağıda sizlere birden fazla yöntem sunacağım. Bu yöntemleri sırasıyla deneyerek sorununuza kesin bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.

Oyunu Yönetici Olarak Çalıştırın

Bu yöntem, Riot forumlarında da birçok kullanıcının problemi çözmesini sağlamış. Burada iki işlem yapacağız. Öncelikle tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakacağız. Ardından da oyunu yönetici olarak çalıştıracağız. Oyunu yönetici olarak çalıştırarak, üçüncü taraflı bir uygulamanın oyun dosyalarında değişiklik yapmasını tamamen engellemiş olursunuz. Bu da LoL system error hatasını çözecektir. Aşağıdaki yönergeleri sırasıyla uygulayın.

 • Yerel Disk C > Riot Games > League of Legends klasörüne gidin. Eğer oyunu başka bir diske kurduysanız, oyunun kurulu olduğu dizine girin.
 • Buradaki DATA ve Config klasörlerini silin.

lol crash dump hatası çözümü için config ve data dosyalarını silme

 • Aynı klasör içerisindeki League of Legends.exe dosyasına sağ tıklayın ve Özellikler‘i açın.
 • Uyumluluk sekmesine geçiş yapın.
 • Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin.
 • Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretleyin.

lol critical error için yönetici olarak çalıştırma

 • Aşağıdan Tamam butonuna basın ve kaydedin.
 • Oyuna giriş yapmayı deneyin. Muhtemelen system error hatası çözülmüş olacaktır.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Sürekli olarak bilgisayarınızın açık kalması, arka planda çok fazla önbellek dosyası kalmasına neden olacaktır. Bu yöntem her ne kadar çok basit gibi görünse de, bir çok insan bu yöntemle crash dump hatasını çözmüş. Bu yüzden siz de bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunu LoL system error hatasını çözmeyi deneyebilirsiniz. Eğer hata devam ederse alttaki yönteme geçiş yapın.

Güvenlik Duvarını Devre Dışı Bırakın

Güvenlik duvarınız, League of Legends oyununa bir şekilde müdahale ediyor olabilir. Bu da LoL critical error hatası almanıza neden olur. Hatta arka planda çalışan her şey, LoL ile çakışabilir. Siz öncelikle güvenlik duvarını devre dışı bırakın. Eğer sorun devam ediyorsa Steam, Epic Games ve GeForce Experience gibi uygulamaları kapatarak oyuna girmeyi deneyin. 

 • Başlat arama bölümüne Güvenlik Duvarı yazın ve Güvenlik duvarı durumunu denetle‘yi açın.

güvenlik davarı durumunu denetle

 • Sol menüden Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı etkinleştir veya devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.

lol güvenlik duvarını devre dışı bırak

 • Özel ve Ortak ağ ayarlarının ikisini de devre dışı bırakın.
 • Resimli anlatım için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Güvenlik duvarını kapattıktan sonra oyuna girmeyi deneyin. LoL system error hatası çözülmediyse diğer yöntemlere geçin.

Virüs Programını Devre Dışı Bırakın

Güvenlik Duvarı’nın oyunu engelleyebileceğini söylemiştim. Virüs programı kullanıyorsanız, güvenlik duvarının görevini genelde virüs programları alır. Bu yüzden virüs programını devre dışı bırakmanız gerekir. Eğer güvenlik duvarını devre dışı bırakmaya çalıştığınız zaman, ayarlara erişemediyseniz muhtemelen virüs programının kontrolü devralmasından dolayıdır. Virüs programını devre dışı bıraktıktan sonra, tekrardan güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol edin.

Ekran Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

League of Legends an error has occorred hatası almanızın bir diğer nedeni de, güncel olmayan ekran kartı sürücüleriniz olabilir. Bu yüzden sürücülerinizi her zaman güncel tutmaya özen göstermelisiniz. Oyuna yeni gelen güncellemeler, ekran kartının eski sürümleriyle uyumlu olmayabilir. 

Ekran kartınızı güncellemek için ekran kartı markanızı bilmeniz gerekiyor. Ardından o markanın kendi web sitesine giderek, ekran kartınızın marka ve model bilgileriyle son sürüm driver indirebilirsiniz. Eğer bunları nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız, Sürücü Güncelleme konusunu inceleyebilirsiniz. 

Windows’u Güncelleyin

Windows güncellemeleri bilgisayarınıza yenilikler getirmenin yanı sıra, var olan hataları da çözebilir. Güncelleme yaparak crash dump hatasından kurtulabilirsiniz. 

 • Başlat arama kısmına Windows Update yazın ve Enter‘a basın.
 • Açılan pencereden Güncelleştirmeleri denetle butonuna basın.
 • Güncelleme varsa otomatik olarak indirilmeye başlanacaktır. İndirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sisteminize kurulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Güncelleme işlemi bittikten sonra oyuna girmeyi deneyebilirsiniz.

Hextech Otomatik Sorun Giderme Aracını Kullanın

Bu araç, Riot Games tarafından oyun içi sorunları çözmek için sunulmuş bir programdır. Bu programı LoL hata veriyorsa kullanabilir ve otomatik olarak onarım yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca program üzerinden, oyuna yeniden kurulum yapma şansınız da var. Hatta güvenlik duvarını bile yönetebiliyorsunuz. Buraya tıklayarak programı bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu gerçekleştirin. Programı açtıktan sonra, oyunun kurulumunu yeniden yapın. Böylece tüm dosyaların yenilenmesini sağlayacaksınız. 

 • Programın kurulumunu yapın ve açın.
 • Oyun sekmesi altındaki Tekrar Yükle seçeneğini işaretleyin.
 • Güvenlik duvarı’na özel durumlar ekle seçeneğini etkinleştirin.
 • Başla butonuna basın ve işlemlerin bitmesini bekleyin.

hextech ile league of legends system error hatasını çözme

LoL system error hatası için paylaşacağım yöntemler bu kadar. Eğer sorununuz çözüldüyse, hangi yöntem ile sorunu çözdüğünüzü yorumlarda belirtin. Takıldığınız bir nokta olursa yine yorumlardan yardım isteyebilirsiniz. 

Abonelik
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Batujhan
Batujhan
1 yıl önce

Oyunum daha da bozuldu. Teşekkürler.

1
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x