(Çözüm) Widevine Content Decryption Module Hatası 2022

Widevine Content Decryption Module hatası alıyorsanız ve çözümünü bilmiyorsanız, bu makalede sorunu birlikte çözeceğiz. Aşağıdaki çözüm yöntemleri sorununuzu kesinlikle çözecektir.

Widevine Content Decryption Module Nedir?

Öncelikle bahsettiğimiz şeyin ne olduğuna bakalım. Kullandığımız tarayıcıların içerisinde yüklü gelen birçok özellikle ve paket vardır. Bunlardan biri de Widevine content decryption module adlı ve adından da anlayacağınız gibi modül olarak geçen bir özelliktir. Widevine content decryption module, DRM korumalı olarak tarayıcılarımızda HTML5 ses ve video dosyalarını oynatmamıza izin veren bir özelliktir. 

Widevine Content Decryption Module Çözümü

Widevine Content Decryption Module çözümü

Bu hatayla kullandığınız her tarayıcıda karşılaşabilirsiniz. Ancak kullanıcıların bildirdiği hata raporlarına göre, sorun Google Chrome tarayıcılarında daha sık görülmekte. Peki Chrome tarayıcısındaki bu hatanın nedeni nedir? Bunun birden fazla nedeni olabilir. Ancak Google Chrome güncel değilse, Widevine Content Decryption Module hatası ile karşılaşabilirsiniz. Benim size önereceğim çözüm yöntemlerini aşağıda sırasıyla anlattım.
 

Farklı Tarayıcı Kullanın

kullandığınız tarayıcıyı değiştirin

Eğer bu hata ile kullandığınız tarayıcıda sık sık karşılaşıyorsanız, farklı bir tarayıcı kullanmayı deneyebilirsiniz. Çoğunuz muhtemelen Google Chrome tarayıcı kullanıyordur. Ancak benim size önereceğim 2 farklı tarayıcı olacak. 

İlk önereceğim tarayıcı Opera olacak. Opera gerçekten çok kullanışlı bir tarayıcı. Kendi içerisinde VPN, reklam engelleyici, Telegram veya WhatsApp gibi sohbet kısayolları ve daha birçok özellik yer alıyor. Benim de aktif olarak kullandığım tarayıcı Opera.

İkinci olarak da Vivaldi tarayıcıyı öneriyorum. Vivaldi de oldukça farklı özelliklere sahip gelişmiş bir tarayıcıdır. Kendi içerisinde reklam engelleyici bulunur. Ayrıca özel makrolar hazırlayabilirsiniz. Ve tarayıcının kendi içerisinde bölünmüş ekranlarla kullanım sağlayabilirsiniz. Yani tek bir ekranda ve tek bir Vivaldi tarayıcısı üzerinden 4 sekmeyi aynı anda bölünmüş ekran olarak görüntüleyebilirsiniz.

Antivirüs Programını Kontrol Edin

anti virüs uygulamanızı kapatın

Bilgisayarınızda kullandığınız antivirüs programı, bazı uygulama ve eklentilerin güncellenmesine engel olabiliyor. Widevine Content Decryption Module hatası alan birçok kullanıcı, buna antivirüs programının neden olduğunu fark etmiş. 

Bu yüzden, antivirüs programınızı devre dışı bırakmanızı ve kullandığınız tarayıcıyı güncellemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca tarayıcıda kullandığınız eklentilerin güncellemesi varsa, onları da yapmalısınız.

Eğer sorun düzelirse, kullandığınız anti virüs programınızı değiştirin ve sisteminize müdahale etmeyen bir antivirüs programına geçiş yapın. Bunun için de Kaspersky ve Eset NOD32 antivirüs programlarını tavsiye ederim.

Widevine Content Decryption Module Güncellemesi

modülü güncelleyin

Eğer bu modül güncel değilse, hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu modülü normalde tarayıcılar otomatik olarak günceller. Ancak yukarıdaki gibi anti virüs programınız buna engel olmuş olabilir. O yüzden manuel olarak güncellemeyi deneyeceğiz.

 • Eğer Chrome kullanıyorsanız chrome://components/ yazısını kopyalayın ve tarayıcının URL bölümüne yapıştırıp Enter‘a basın.
 • Opera kullanıyorsanız opera://components/ olarak giriş yapabilirsiniz.
 • Buradan Widevine Content Decryption Module kısmını bulun.
 • Durum kısmında Güncel yazıyorsa, zaten son sürüme sahipsiniz demektir.
 • Güncel değilse altındaki Güncelleştirmeleri denetle butonuna tıklayın.

Widevine Content Decryption Module güncelleştirmesi yapın

 • Sayfayı F5 ile yenileyin ve durum kısmının Güncel olup olmadığını kontrol edin.
 • Güncelleme tamamlandıysa bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini test edin.

Widevine Content Decryption Module İçin Tam Erişim İzni Verin

tam erişim iznini kontrol edin

Erişim izni olmadığı için hata alıyor olabilirsiniz. Erişim izni vermek için;

 • Başlat arama bölümüne cmd yazın ve Enter‘a basın.
 • Açılan küçük pencereye %userprofile%/appdata/local yazın ve Enter‘a basın.
 • Google > Chrome > User Data bölümüne girin.
 • Buradan WidevineCdm isimli klasörü bulun. Klasöre sağ tıklayıp Özellikler‘i seçin.
 • Güvenlik sekmesine geçiş yapın. Burada baştaki profilleri tek tek tıklayarak izinler kısmını kontrol edin. Eğer hepsi İzin ver olarak işaretliyse herhangi bir sorun yok.

tam denetim izni verin

 • Eğer İzin verme kısmında işaret varsa üstteki profil kısmından istediğiniz profile tıklayın ve Düzenle butonuna basın.
 • Aşağıda İzin verme olarak işaretli olanların işaretini kaldırın ve Tam denetim özelliğine İzin ver olarak işaretleyin.
 • Tamam butonlarına basarak kaydedin. 
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Tarayıcınızı Silin ve Yükleyin

hatalı uygulamayı veya programı silip tekrar yükleyin

Eğer ben ille de kendi kullandığım tarayıcı kullanmak istiyorum, başka tarayıcıyla yapamam, benim tek yarim kullandığım tarayıcıdır diyorsanız o zaman kullandığınız tarayıcıyı tamamen silip yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için;

 • Başlat arama bölümüne Denetim masası yazın ve Enter‘a basın.
 • Denetim masasından Program ekle veya kaldır veya Program kaldır bölümüne girin.
 • Listeden Google Chrome tarayıcısını bulun ve sağ tıklayarak Kaldır seçeneğini seçin.
 • Yönergeleri takip ederek silme işlemini gerçekleştirin.
 • Ardından tarayıcıyı tekrar kendi web sitesinden indirin ve kurulumunu gerçekleştirin.

Widevine Content Decryption Module ile alakalı paylaşacağım çözüm yöntemleri bunlardı. Bu yöntemlerle sorunu büyük ihtimalle çözmüş olacaksınız. Eğer takıldığınız bir yer olursa yorumlardan bana ulaşmayı unutmayın.

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x