York klima fl hatası

York klimalarda fl hatası oldukça yaygın görülen bir sorun olup eğer fl hatasının ne demek olduğunu bilmiyorsanız her seferinde servise boşa para verirsiniz.

York klima fl hatası nedir, çözümü nasıl yapılır ?

Klimalarda bir hava filtresi bulunur. Bu hava filtresi klimanın emdiği havayı filtreler. Böylece toz ve havada asılı küçük parçacıkların klima içine girip cihaza arıza yaptırması önlenir.

Klima kullanıldıkça, kullanıma bağlı olarak hava filtresi tıkanmaya başlar ve emiş gücü azalır. Filtrenin dolmaya başlaması klimanın verimliliğini düşüren bir etkendir.

Klimanın hava filtresi tıkandığı zaman York klimalarda fl hatası verilmektedir. Fl İngilizce “filter” yani “filtre” kelimesinin kısaltması olup hava filtresinin tıkandığı ve iş görmez durumda olduğunu anlatır.

York klimada fl hatası alındığında yapılacak iki seçenek var:

  • Ya hava filtresi yenisiyle değişecek,
  • Veya hava filtresi temizlenecek,

Kullanıcı eğer hava filtresini temizlemeyi bilmiyorsa servis çağırmak zorundadır. Servis de parça parası almak için filtreyi temizlemekle uğraşmak yerine daha kolay olan değiştirmeyi seçebilir.

Cebinden boşa para çıkmaması için kullanıcının fl hatası aldığı vakit hava filtresini temizleyip yerine takması gerekir.

York klima hava filtresi ne sıklıkla temizlenir ?

Kullanma kılavuzunda yazdığına göre York klimaların her 2 haftada bir temizlenmesi gerekir. Eğer klimanın bulunduğu ortam , tozlu, kirli ise daha kısa aralıklarla temizlik yapılmalıdır.

York klima hava filtresi nasıl temizlenir ?

York klima hava filtresini temizlemek için öncelikle hava filtresini sökmek gerekmektedir.

Hava filtresinin nasıl söküleceği adımlar halinde aşağıda yer almaktadır:

  • Hava filtresini sökmeye başlamadan önce gövdedeki klemenslere bağlı olan kontrol kutusu kablolarının çıkartılması gerekmektedir.
  • Bunu yaptıktan sonra hava giriş panjurunun açılması gerekir.
  • Hava giriş panjurunu açmak için aşağıdaki resimde A ile gösterildiği gibi hava giriş panjurunun mandallarını ortaya doğru itin ve yerinden çıkartın.

York klima fl hatası

  • Hava giriş panjurunu açtıktan sonra yukarıdaki resimde B ile gösterildiği gibi hava giriş ızgarasını hava filtresiyle birlikte çıkartın.
  • Panjuu yaklaşık 45 derece kadar kaldırın ve çıkartın.
  • Hava filtresini sökün.

Hava filtresini söktükten sonra kirlilik derecesine göre ister yumuşak bir fırça ile isterseniz de elektrik süpürgesi ile tozlarını çektirerek temizleyebilirsiniz.

Filtre fazla dolu değil ise elektrikli süpürge ile çekmek yeterli olacaktır. Fakat filtre çok dolu ise saf su ile fazla zedelemeden yıkayarak temizlemek gerekir.

Eğer hava filtresindeki kirler inatçı ise az miktarda bulaşık deterjanı kullanarak saf su ile yıkayabilirsiniz.

Hava filtresini direk güneşe maruz kalmayacağı bir yere koyarak kurutunuz. Kalorifer peteği gibi ısı yayan bir şeye yakın koymak uygun değildir. Hava alan, fazla sıcak olmayan, nemsiz bir yere koyup kendiliğinden kurumasını beklemek gerekir.

Hava filtresi kuruyunca yerine takılır.

Eğer hava filtresi yeterince temizlenemiyorsa veya temizlik yapılmasına rağmen fl hatası devam ediyorsa servis çağırmak gerekir.

Aşırı kirli filtreleri York klima servisi değiştirmek suretiyle fl hatasına çözüm bulmaktadır.

York klima temizliği nasıl yapılır ?

Hava filtresi haricinde klimanın kendisini de temizlemek isteyebilirsiniz. Yanlış temizleme yöntemleri cihaza zarar verebileceğinden temizlik esnasında bir takım kurallara riayet etmek gerekmektedir.

Birincisi; Klima temizliği için tiner, benzin, parlatıcı vs maddeler kullanmayın.

İkincisi;Uzaktan kumandayı kuru bezle silin, ıslak bez kullanmayın.

Üçüncüsü;İç üniteyi de kuru bezle silin. Çok kirlenmişse hafif nemli bezle silebilirsiniz.

Dördüncüsü; Islak bez kullanacaksanız iç üniteye uzun süre temas ettirmeyin.

Beşincisi; Temizlik esnasında herhangi bir kimyasal temizlik ürünü kullanmayın. (Sadece kuru bez veya nemli bez kullanın, deterjan koymayın)

Altıncısı; İç üniteyi ıslak bezle sildiyseniz ve klimayı en az 1 ay kullanmayacaksanız, nem yapmaması için fanı yarım gün açıp klimayı kurutunuz)

Yedincisi; Klimayı temizlemeden önce fişini çekin.

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x