York klima resetleme

Bazı klimalarda bir arıza veya hata durumunda klima sistemini sıfırlamaya yarayan küçük bir reset düğmesi bulunur.

Reset işlemi çalışmayan ve takılan/komutlara cevap vermeyen, istenildiği gibi çalışmayan klimayı normal çalışma sistemine döndürmeye yaramaktadır.

York klimalarda da reset işlemi sebebi bilinmeyen klima hatalarını düzeltmek için başvurulabilecek basit bir işlemdir.

York klima resetleme düğmesi nerede ?

York klimalardaki reset düğmesini bulabilmek için önce kontrol panelini bulmanız gerekir. Kontrol paneli genellikle klimanın ön tarafında bulunur ve uzaktan kumanda kaybolduğunda sıcaklık ve bir takım ayarları kontrol panelinden yapabilmek mümkündür.

York klima resetleme

York klimanın modeline göre kontrol paneli önde olabileceği gibi yanda veya arkada da olabilir. Bazı York klimalarda resetleme tuşu olmayabilir. Eğer resetleme yok ise OFF tuşuna uzun süre basmak resetleme yerine geçecektir.

York klima resetleme nasıl yapılır ?

Öncelikle reset tuşunun yerini bulmanız gerekir. Reset tuşu genellikle ebat olarak küçük olmasıyla diğer tuşlardan ayrılmaktadır.

Bazı klimalarda reset tuşu düğme şeklinde değil içine inci uçlu kalem veya ataç ucunun girebileceği kadar incelikte girintili bir yapıdadır.

Reset tuşuna 3-4 saniye basınca klimanın bütün fonksiyonları sona erecek ve kapalı durumuna geçecektir.

Resetleme işlemi bu kadardır.

Resetleme işlemi yaptıktan sonra yine aynı tuşa 3-4 saniye basınca klima sıfırlanmış olarak yeniden başlatılacaktır.

York klimayı resetleyemedim neden ?

Yukarıdaki işlemi uygulamanıza rağmen resetleme işlemini gerçekleştiremediyseniz olası sebepler şunlardır:

Birincisi;

Bazı York cihazlarda klima açıkken resetleme yapmaya çalıştığınız zaman resetleme olmamaktadır. Bazı cihazlarda reset tuşu yerine “Acil çalıştırma düğmesi” vardır ve bu düğme ancak klima kapalı iken devreye girer.

Bu nedenle resetleme yapmadan önce klimayı kapatınız, cihaz kapandıktan sonra reset yapmayı deneyiniz.

İkincisi;

Resetleme işleminin başarısız olmasının yaygın sebeplerinden birisi reset tuşunun takılı kalmasıdır. Özellikle girintili reset tuşları üzerlerine birkaç saniyeden uzun basıldığı vakit sıkışıp takılı kalmaktadır.

Reset yapabilmeniz için reset tuşunu takılmaktan kurtarmanız gerekir. Bunu yaparken reset tuşunu bozmamanız için nazik ve sabırlı olmaya gayret ediniz.

Ataç ucu ile birkaç kez hafif hafif yoklayarak sıkışan reset tuşunu normal pozisyonuna getirebilirsiniz.

Üçüncüsü;

Yanlış tuş ile resetleme yapmaya çalışıyor olabilirsiniz veya York klimanızın modelinde reset fonksiyonu yoktur.

Yukarıda belirtildiği üzere bazı York klimalarda reset tuşu yerine acil başlatma düğmesi konulmuş. Bu düğmeye basmak reset yerine geçmektedir.

Dördüncüsü;

Klimanızda bir arıza olabilir. Resetleme işlemi arızasız klimalarda yapılabilmektedir. Eğer klima arızalıysa reset işlemi başarısız olabilir.

York klimayı uzaktan kumandadan resetleme

York klimaların uzaktan kumandasında reset tuşu bulunmaktadır.

York klima resetleme

Uzaktan kumandadaki reset tuşunu 1 mm kalınlığında bir çubuk (iğne veya ataç teli gibi) ile bastırdığınız zaman klima resetlenir ve ilk ayarlarına döner. Yani uzaktan kumandadan yaptığınız tüm ayarlar kaybolur, fabrika ayarlarına döner.

York klima resetleme

York klima ne zaman resetlenmeli ?

Klima uzun süre kapalıysa onu yeniden çalıştırmak için resetleme gerekebilir. Örneğin yazlığın klimasını geçen seneden beri çalıştırmadınız ve bu sene yazlığa gittiğinizde klimayı çalıştırmak istediğinizde çalışmadı. Bu durumda reset yaparak yeniden çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Klimanın resetlenmesini gerektiren durumlar şunlardır:

  • Kumandanın pilleri sağlam, klimanın fişi takılı, elektrikler kesik değil, kısacası klimanın çalışmasına mani bir durum yok ama klima çalışmıyor, çalışsa da istenilen programa geçmiyor.
  • Klima sıcak üfleme veya soğuk üfleme gibi fonksiyonları yerine getirmiyor, çalışıyor ama hiçbir işe yaramıyor.
  • Klimadan garip sesler geliyor.

York klima neden çalışmaz?

Eğer York klimayı çalıştırmaya çalıştığınız zaman çalışmıyorsa bunun birkaç sebebi vardır. (Örneğin yazlıktaki klimayı geçen sene en son çalışır durumda bıraktığınızı hatırlıyorsunuz ama şimdi çalışmıyor neden?)

İlk olarak klimaya enerji geldiğinden emin olmalısınız. Fişi yerinden oynamış veya devre kesici devreye girmiş olabilir.

İkinci olarak termostatı kontrol ediniz. Belki de ayarlandığı sıcaklık nedeniyle (düşük bir dereceye ayarlandı ve oda zaten soğuksa klima çalışmayacaktır. Ya da tersi bir durumda) klima çalışmıyordur.

Üçüncü olarak hava filtresi tıkanmış olabilir. Klima durduğu yerde de tozlanır ve hava filtresi tıkanabilir. Bkz. York klima fl hatası.

Dördüncü olarak klimanın soğutucu sıvısı bitmiş olabilir. Çoğu kişi klimanın çalışması için sadece elektriğe takılı olmasının yeterli olduğunu zanneder ama klimanın çalışması için ayrıca kimyasal içerikli sıvının da mevcut olması gerekir.

Beşinci olarak kompresör arızası olabilir. Kompresör çalışmazsa klima da çalışmaz.

York klima bakımı ne sıklıkla yapılmalıdır ?

York klima bakımını senede bir kez yaptırmalısınız. Bakım zamanı, klimayı yoğun olarak kullandığınız mevsime girerken örneğin daha çok yazın klima kullanıyorsanız bahar aylarındadır.

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x