(Çözüm) Finlux çamaşır makinesi e03 hatası

Finlux çamaşır makinesi e03 hatasını servis ücreti ödemeden çözmeniz mümkündür. Bu çözümü Finlux çamaşır makinesi kullanma kılavuzunda yer alan bilgilerden derledim.

Finlux çamaşır makinesi e03 hatası

Evimize bir çamaşır makinesi satın alıp kurdurduğumuz zaman sanki hiç bakıma ihtiyacı yokmuş gibi kullanıyoruz. Halbuki çamaşır makinelerinin de periyodik bakıma ihtiyacı vardır ve bakım işlemlerini kolaylıkla yapabilmekteyiz.

Çamaşır makinesine bakım yapmayıp yıllarca kullananlar da var ama genellikle bazı periyodik bakımları ihmal ettiğinizde bir süre sonra e03 hatası gibi sorunlarla karşılaşmaktasınız.

E03 hatası nedeniyle servis çağırdığınıza zaman ürünün garantisi dolmamış olsa bile sizden servis ücreti istenmesi olasıdır. Çünkü bu hata çoğunlukla kullanıcının bazı bakımları ihmal edilmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Finlux çamaşır makinesi e03 hatası nedenleri

Kullanma kılavuzunda e03 hatasına sebep olabilecek hususlar açıkça belirtilmiştir. Çamaşır makinesinde E03 hatası olduğunda ekranda E03 yazısı çıkar ayrıca Başlat/Beklet lambası ve Program Hazır lambası yanıp söner.

Bu hatanın iki nedeni vardır:

Birincisi; pompa arızalı olabilir.

İkincisi; Pompa filtresi tıkalı olabilir.

Bu iki hususun bir arada olması ihtimali de vardır. Yani pompa filtresi tıkandığı için pompa işlevini göremiyor olabilir.

Veya pompanın ömrü dolduğu için arıza yapmış olabilir. Pompa arızasına kullanıcının yapacağı bir şey yoktur. Bu durumda tek çare eve servis gelecek ve arızalı pompayı yenisiyle değiştirecektir.

Finlux çamaşır makinesi e03 hatası

Fakat e03 arızası çoğunlukla pompanın arızalanmasından ziyade filtrenin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Pompa filtresi tıkanınca, pompa da işlev görmemektedir.

Bu durumda eve çağırdığınız servis pompa iş görmüyor diye yenisiyle değiştirirse sizden hem servis ücreti hem de pompa ücreti alacaktır.

Halbuki pompa filtresini temizleseniz belki pompa da çalışacak, böylece hiç para ödemeden e03 hatasından kurtulmuş olacaksınız.

Finlux çamaşır makinesi e03 hatası çözümü

E03 hatasını gördüğü zaman kullanıcının yapması gereken şey pompa filtresini temizlemektir. Filtre temizlenince sorun çözülecektir. Küçük ihtimal de olsa pompa filtresi temizliğine rağmen sorun devam eder. Eğer sorun devam ederse servis çağırmak gerekir.

Finlux çamaşır makinelerinin 2 ayda bir pompa filtresinin temizlenmesi gerekir. Pompa filtresinin görevi çamaşırlar yıkanırken, üzerlerinden çıkan kürdan, para, kağıt mendil parçası, iplik, kıl gibi şeyleri tutarak bunların pompaya zarar vermesini engellemektir.

Pompa filtresinin nasıl temizleneceğini kurulum esnasında genellikle servis elemanları anlatır ama bir çok kullanıcı bunu unutur veya ihmal etmektedir.

Pompa filtresi temizliği şu şekilde yapılır:

Pompa filtresi Finlux çamaşır makinesinin ön sağ alt köşesinde aşağıdaki resimde gösterilen yerde bulunur.

Finlux çamaşır makinesi e03 hatası

Tırnağınız veya ince kenarlı bir cisim ile tekmeliği açtığınız zaman yaklaşık olarak silindir şeklinde olan pompa filtresinin daire şeklindeki kapağını görüsünüz.

Pompa filtresi kapağını saat ibresinin tersi yönünde çevirince takıldığı yerden sökersiniz.

Pompa filtresini çıkarırken filtrenin olduğu kısımdaki su da dışarı çıkacağı için isterseniz etraf kirlenmesin diye pompa kapağını çıkaracağınız yere ufak bir kap yerleştiriniz.

Pompa filtresini çıkardıktan sonra musluk suyuna tutup temizleyiniz. Biraz daha iyi temizlemek için kullanmadığınız bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Pompa filtresinin temizliği zahmetli değildir, işinizi 1-2 dakikada görürsünüz.

Daha sonra pompa filtresini çıkardığınız gibi (bu sefer saat ibresi yönünde çevirerek) takınız.

Pompa filtresini çıkarırken ve takarken pompa filtresini çevirirken sorun olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Pompa filtresinin takarken veya çıkarırken size zorluk çıkarmaması, kolayca sökülüp takılması gerekir.

Eğer bu konuda zorluk yaşadıysanız zorlamayınız, dönmeyi engelleyecek bir cisim olabilir, buna dikkat ediniz.

Finlux çamaşır makinesi e03 hatası garantiye girer mi ?

Pompa filtresi temizliğinin 2 ayda 1 yapılması gerekir. E03 hatası genelde bu temizliğin yapılmamasından kaynaklı olduğu için garanti kapsamına girmeyebilmektedir.

Ancak yine de ürünün garantisi devam ediyor ise garanti kapsamında tamirat yapılması hususu teklif edilebilir.

Eğer çamaşır makinesi henüz 1-2 aylıkken e03 hatası verdiyse garantiye girebilir. Genellikle imalat hataları ilk 3 ay içinde belli olmakta ve firma bu tür hataları garantiye sokmaktadır.

İLGİLİ YAZILAR:

Finlux garanti sorgulama

Finlux servis ücreti

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x