Finlux çamaşır makinesi resetleme

Elektronik cihazlarda donma, açılmama, kapanmama gibi sorunlar olduğunda reset atarak sorunu çözmekteyiz. Artık bu özellik beyaz eşyalar da var. Örneğin bir çamaşır makinesi bir programda takılı kaldı ilerlemiyor veya Başlatma tuşuna basmanıza rağmen algılamıyor ise reset atarak çamaşır makinesinin kafasını sıfırlıyorsunuz ve sorunu çözüyorsunuz.

Finlux çamaşır makinesinde de resetleme yaparak sorunu çözmek isteyenler var ama Finlux çamaşır makinelerinde reset özelliği yok. En azından benim bildiğim modellerde yok. Reset tuşu olmadığından makineyi sıfırlamak isteyenler ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Finlux çamaşır makinesinde reset tuşu yok ama aşağıda göstereceğim yöntem ile reset işlevini sağlayabilmektesiniz.

Finlux çamaşır makinesi resetleme

Finlux çamaşır makinesinin kullanma kılavuzunda devam eden bir programın nasıl iptal edileceği açıklanmıştır. Devam eden veya takılı kalan yada başlatılamayan bir program olduğu zaman bunu uygulayabilirsiniz.

Resetleme işlem adımları

Program düğmesini 0 konumuna getirin. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilmiştir.

Finlux çamaşır makinesi resetleme

Program düğmesini 0 konumuna getirince yıkama duracak ve seçilmiş olan program iptal olacaktır. Fakat makinedeki su henüz tahliye edilmemiş olacaktır.

Makinedeki suyu tahliye etmek için 0 konumuna getirdiğiniz programı herhangi bir başka programa getiriniz.

Bu durumda çamaşır makinesi yeni programa hazırlık olması açısından içindeki suyu tahliye edecek ve eski programı unutmuş olacaktır.

Su tahliye edildikten sonra çamaşır makinesini 0 konumuna getirip kapatırsanız resetleme işlemini yapmış olursunuz.

Programın takılı kalması durumunda da işe yarar bir yöntemdir.

Finlux çamaşır makinesi resetleme

Peki Finlux çamaşır makinesini resetlemeyi neden beceremiyorlar ?

Çünkü bir çok Finlux kullanıcısı Başlat/Beklet tuşu ile resetleme yapmaya çalışıyorlar.

Finlux çamaşır makinesi resetleme

Devam eden programı durdurmak için Başlat/Beklet tuşuna basıyorlar. Program duruyor ama iptal olmuyor, dolayısıyla içindeki su da tahliye olmuyor. Yeniden Başlat/Beklet tuşuna basınca program kaldığı yerden devam ediyor, yani resetleme olmuyor.

Halbuki programın iptali Başlat/Beklet tuşu ile olmuyor program konumu 0 a getirilerek oluyor.

Diğer bir hatalı resetleme işlemi ise sadece program konumu 0 a getirilerek deneniyor. Program konumu 0 a gelince program duruyor ama makinenin içindeki su tahliye olmamış oluyor.

Resetlemenin olması, makine beyninin sıfırlanması ve suyun tahliye edilmesi için buna ilave olarak başka bir program seçilmesi gerekiyor. (Başlat tuşuna basmaya gerek yoktur.)

Diyelim ki kullanıcı yukarıda anlatılan resetleme işlemini yaptı ama netice alamadı. Bu durumda çamaşır makinesinde bir arıza olması muhtemeldir.

Yetkili servis numarasından servis çağırmak gerekir.

İLGİLİ YAZILAR:

Finlux garanti sorgulama

Finlux servis ücreti

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x