(Çözüm) Windows 10-11 Unexpected Store Exception Hatası 2022

Unexpected Store Exception Hatası mı alıyorsunuz? Bu makalede bu hatayla ilgili ve nasıl çözebileceğinizle ilgili bilgileri bulabileceksiniz. Bu şekilde hatadan kurtulacak ve Windows sisteminizi düzeltebileceksiniz.

Unexpected Store Exception Hatası Neden Olur?

Unexpected store exception hatasına, genellikle hatalı bir sabit sürücü, ekran kartı veya sisteminizdeki diğer önemli donanımlardan kaynaklanan sorunlar neden olur. Ancak şimdiye kadarki problemler incelendiğinde, sorunun en çok sabit disk arızalarından dolayı kaynaklandığı görülüyor. İkinci bir neden de Windows veya sürücü güncellemelerinden dolayı kaynaklanıyor. Yani bu hatayı alıyorsanız, kesinlikle donanım arızasından olduğu anlamına gelmez.
 

Unexpected Store Exception Hatası Çözümü

unexpected store exception hatası çözümü

Windows 10 ve Windows 11 her ne kadar eski sürümlerine göre daha kararlı bir sürüm olsa da, hiçbir hatası olmadığı anlamına gelmiyor. Zaman zaman bilgisayarınız çökebiliyor ve mavi ekran hatalarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Bu mavi ekran hataları, çoğu Windows kullanıcısı için anlaması zor olabilir. Unexpected store exception da bu hatalardan birisi.

Bu hataların çözümlerinin birden fazla yolu olabiliyor. Aşağıda Unexpected store exception hatasının çözümüyle ilgili yöntemleri paylaşacağım. Bu yöntemler, donanımınızı değiştirmeden önce deneyebileceğiniz yöntemler olacak.

Sistem Dosyalarını Tarayın

sistem dosyalarını tarayın

Yukarıdaki yönergeleri izleyerek donanım hatalarını kontrol ettiyseniz ve herhangi bir hatayla karşılaşmadıysanız, sorunun bozuk sistem dosyalarından kaynaklandığını düşünebiliriz. O yüzden bozuk sistem dosyalarımızı onarmayı deneyeceğiz. Bunun için yine Windows içerisindeki araçlardan faydalanacağız.

 • Başlat menüsüne tıklayın ve cmd yazarak Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın.
 • sfc /scannow komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Tarama bitene kadar bekleyin. Bu biraz zaman alacaktır. Bulunan bozuk veya eksik sistem dosyaları düzeltilecektir.

Diskinizi Tarayın

diskinizi tarayın

Şimdi de tekrardan başka bir komut ile sürücüyü tarayacak sürücü hatalarını gidereceğiz. Unexpected store exception hatasına disk hataları da neden olabiliyor bunu söylemiştim. Bunun için chkdsk adında bir komutumuz var. 

 • Aynı şekilde Başlat arama yerine cmd yazarak Komut İstemi’ni yönetici olarak açın.
 • chkdsk /r komutunu yazın ve Enter‘a basın.
 • Eğer onaylamanızı isterse Y tuşuna basın ve tekrar Enter‘a basın.
 • Sistem taramasının gerçekleşmesi için bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekecektir. O yüzden bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Tarama başlayınca bilgisayarınızı kapatmayın. Eğer bir sorun bulunursa chkdsk ile bu sorunlar düzeltilecektir.

Windows’u Güncelleyin

windowsu güncelleştirin

Bu tür hatalara, Windows sistemi de neden olabiliyor. Bu yüzden öncelikle Windows sisteminizin bir güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir güncelleme varsa, bu güncellemeyi yapmak hataya çözüm olabilir.

 • Başlat arama bölümüne Güncelleştirmeleri denetle yazın ve Enter‘a basın.
 • Sağ taraftaki Güncelleştirmeleri denetle butonuna tıklayın.
 • Eğer yeni bir güncelleme varsa Tümünü yükle butonuna tıklayarak yeni güncelleştirmeleri yükleyin.

Sürücülerinizi Güncelleyin

sürücülerinizi güncelleştirin

Bozuk veya hatalı yüklenmiş sürücüler de unexpected store exception hatasına neden olabilir. Bu yüzden öncelikle düzgün bir şekilde sürücülerinizin yüklendiğine emin olmanız gerekiyor. En çok hata alınan sürücü ise ekran kartı sürücüsü olduğu için, bilgisayarınızda yüklü olan ekran kartının sürücüsünü bilgisayarınızdan tamamen kaldırmalısınız. Ancak bunu program ekle veya kaldır kısmından yaptığınızda, aslında sürücüyü tamamen silmiş olmuyorsunuz. Bu yüzden DDU adında bir yazılım kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak programı indirebilir ve nasıl kullanacağınız hakkındaki detaylı rehbere ulaşabilirsiniz. 

Sürücünüzü tamamen sildikten sonra, sürücü indirme ve güncelleme rehberi adlı makaleme giderek nasıl doğru bir şekilde sürücünüzü bulabileceğinizi görebilirsiniz.

Donanımlarınızı Kontrol Edin

donanımlarınızı kontrol edin

Bu hatanın bahsettiğimiz gibi donanım hatalarıyla ilgili olabileceğini söylemiştim. Bu yüzden önce sisteminizdeki donanımları kontrol etmeniz gerekecektir. Bunun için Windows’un kendi içerisindeki araçları kullanabilirsiniz. Daha önceki bir makalemde bunları anlattım. Bellek sorunlarını tespit etme ve Disk hatalarını kontrol etme konularını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca bunların dışında ekran kartınızı da test etmelisiniz. Bunun için FunMark adlı bir yazılım kullanabilirsiniz. FunMark testi nasıl yapılır bilmiyorsanız buraya tıklayarak detaylı rehbere ulaşabilirsiniz. Bellek sorunlarının tespitinde de daha detaylı olarak MemTest86 kullanabilirsiniz. Onun da kullanım rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Windows 10 veya Windows 11 sistemlerinizde aldığınız Unexpected store exception hatasının çözüm yöntemleri bu kadar. Bu yöntemleri uygulayarak muhtemelen sorunu çözmüş olacaksınız. Takıldığınız bir yer olursa yorumlarda buluşalım. 

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Desteğiniz önemli. Lütfen yorum yapın!x